PROGRAM

7. 4. 2022 KONFERENCE

8:00 Registrace

9:00 Zahájení a úvodní slovo (Ing. Helena Horská, PhD. a Mgr. Pavel Csank)

9:10 Představení partnerů konference

9:25 Druhá ekonomická tranformace (Radek Špicar, M. Phil.)

9:50 Udržitelné zdraví - vize a strategie zdravotnictví 21. století (MUDr. Tomáš Šebek)

10:15 Coffee break

10:30 Finanční trhy a udržitelnost (Ing. Petr Koblic)

10:55 Prosperita Česka a past ekonomiky středních příjmů (Ing. David Navrátil)

11:20 Konec levné ekonomiky: jak se dostat od slov k činům (panelová diskuze)

12:10 Oběd

13:10 1. pásmo workshopů a menších přednášek

 • Jak si k sobě vybrat správného investičního partnera (hybridně)

 • Úsvit nového standardu infrastrukturních projektů aneb „zelené peníze mluví“

 • Vstup na burzu - není to jen o financích

 • RECRA SW – společně tvoříme lepší zázemí

 • Granty Evropské inovační rady 14:00 coffebreak

14:15 2. pásmo workshopů a menších přednášek

 • Jak maximalizovat hodnotu firmy (hybridně)

 • Rizikový kapitál a financování startupů

 • Co v zahraničí představuje miliardový byznys je výzvou i pro nás

 • Jak zajistit financování svých projektů, ať už začínáte nebo rozjíždíte nový projekt

 • Jak dostat milion korun z firmy a do firmy

15:10 Shrnutí konference: o čem budou rozhodovat dnešní studenti?

15:45 Networking

ÚVOD A PITCH PARTNERŮ

Novinkou tohoto ročníku je osobní představení partnerů konference formou svižných elevator pitch v úvodu, což usnadní následný networking.

HLAVNÍ PŘEDNÁŠKOVÝ BLOK

 • RADEK ŠPICAR, M. Phil.

Druhá ekonomická tranformace: ČR je v řadě ohledů úspěšnou ekonomikou, která se v posledních třiceti letech přiblížila úrovni západoevropských ekonomik. Co potřebujeme změnit, abychom se vyrovnali těmto ekonomikám? Rozvíjí se celospolečenská diskuze a konkrétní iniciativa. Blíží se druhá ekonomická transformace, jejíž představitelé navrhují konkrétní změny v oblastech jako: kapitálové trhy, vzdělávání, zaměstnanecké akcie, zdravotnictví, regulační mechanismy podporující udržitelnost ekonomiky. Jak konkrétně se může zapojit každý z nás v MSK?

 • MUDr. TOMÁŠ ŠEBEK

Udržitelné zdraví - vize a strategie zdravotnictví 21. století: Od HDP ke kvalitě života. Stárneme a náklady na zdravotnictví rostou (globální trendy). Jaké změny v přístupu ke zdraví potřebujeme? Jak nám pomáhají nové technologie? Jak na to vše reaguje nebo by mělo reagovat současné zdravotnictví? Osobní doporučení a tip od Tomáše Šebka!

 • Ing. PETR KOBLIC

Finanční trhy a udržitelnost: „Klíčovou rolí veřejně obchodovaných firem je tvorba hodnot pro akcionáře, na tom se nic nemění. Téma ESG má ambice překopat zásadní paradigmata kapitálového trhu. Nicméně ve světle současných událostí se možná původní taxonomie toho, co je a není ESG může poměrně zásadně měnit. Je potřeba se na to připravit,” říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha a.s.

 • Ing. DAVID NAVRÁTIL

Prosperita Česka a past ekonomiky středních příjmů: Česká ekonomika v mnoha oblastech patří mezi nejlepší ekonomiky EU, v případě ekonomické komplexity dokonce k nejlepším na světě. Nicméně česká ekonomika je schizofrenní, protože některé parametry nás naopak řadí na konec pomyslného žebříčku ekonomik EU. Dostali jsme se do situace, kdy nízká míra nezaměstnanosti nenaznačuje problémy české ekonomiky, ale je jasné, že stávající model růstu se vyčerpal. Je to vidět na inflaci a úrokových sazbách. Není normální, aby inflační tlaky v konvergující ekonomice vznikaly už při růstu o tři procenta. K vyšší prosperitě se můžeme proinvestovat. Musíme ale dávat pozor na kvalitu a strukturu investic.

PANELOVÁ DISKUZE

Konec levné ekonomiky: jak se dostat od slov k činům

Co to konkrétně je ta (ne)levná ekonomika? Co jsou její klíčové charakteristiky? Jakou roli máme jako jednotlivci? Co může udělat každý z nás? Jakou roli mají firmy? Co mohou udělat majitelé/top manažeři firem? Jakou roli je schopen sehrát náš stát? Nepřeceňujeme jeho roli a schopnosti? Jaké benefity získáme výměnou za podstoupené náklady a rizika?

CATERING

Bohatý celodenní catering je zajištěn místními firmami. V nabídce budou regionální speciality a chuťovky od společností, které jsme podpořili.

WORKSHOPY A SEMINÁŘE

V nabídce je výběr z 10 workshopů a menších přednášek, které budou probíhat v pěti různých sálech/učebnách. Některé z nich budou zaměřeny více na majitelé již fungujících firem a některé na začínající podnikatele. Vyberte si dle anotace své dva workshopy!

 • Vstup na burzu - není to jen o financích

Během workshopu Burzy cenných papírů Praha vám představíme trh START, který je dedikován československým firmám. Je to jediný trh, kde můžete získat přímou státní investici prostřednictvím Národní rozvojové banky. Je to jediný trh, na kterém burza nevyžaduje mezinárodní účetní standardy a účtuje minimální poplatky. Na burze získáte kromě nového kapitálu i finanční flexibilitu, posílíte prestiž a transparentnost, zvýšíte PR a publicitu nebo zajistíte stabilitu firmy. Můžete se těšit na case studies vybraných společností trhu START a my se budeme těšit na vaši účast a dotazy.

 • Rizikový kapitál a financování startupů

Venture kapitálový fond J&T Ventures si pro vás připravil workshop na téma rizikového kapitálu a financovaní startupů. Kdy je ideální hledat investora? Jak vypadá venture kapitálová cesta? Jak nastavit strukturu investičních kol a formu investice? Jaká jsou očekávaní a požadavky investora v každém investičním kole? Jak načasovat a připravit úspěšný fundraising? Na co si dát pozor při prvotním vstupu investora do firmy? Pokud vás tato oblast zajímá, ať už z pohledu startupu nebo angel investora, je tento workshop přímo pro vás.

 • Evropská inovační rada - financování průlomových inovací

Příležitost, o které se v ČR málo ví. Přínosy a rizika využití tohoto nástroje. Jak uspět v náročné konkurenci? Jak se dostat mezi evropskou ligu? Odpoví Adéla Hradilová (MSIC), Michaela Vlková (Technologické centrum AV ČR), Monika Vrbková (JIC), Zora Střelcová (EU external evaluator) a Veronika Štěpánková (JIC, ex-CEO firmy ENANTIS - úspěšný žadatel v programu SME-Instrument, fáze 2).

 • Jak si k sobě vybrat správného investičního partnera?

Nacházíte se právě ve strategické fázi Vašeho podnikání, kdy uvažujete o výběru vhodného investičního partnera? Případně je to otázka blízké budoucnosti? Poradíme Vám, jak na to, na co si dát pozor, čemu věnovat pozornost, a to na základě vlastních zkušeností, doporučení a osvědčených rad z již navázaných spoluprací.

 • Jak dostat milion korun z firmy nebo do firmy

3ADVOKÁTI a Nastejnelodi.cz si pro vás připravili milionový workshop. Skloubíme naše expertní znalosti v daních a právu a ukážeme vám, jak využít potenciál firmy naplno z hlediska finančních toků. Doporučíme vám nejlepší možnosti, jak si z firmy vytáhnout peníze, a koukneme na jejich výhody i nevýhody. Zodpovíme zásadní otázku, kolik to celé bude stát, a prozradíme i opačný postup – jak do firmy peníze dostat.

 • Jak zajistit financování svých projektů, ať už začínáte nebo rozjíždíte nový projekt

Aneb jak se nejlépe připravit na financování svých projektů u banky? Potřebujete profinancovat své investiční záměry? Jak získat peníze "hladce"? Jakých nejčastějších chyb se podnikatelé dopouštějí při financování svých projektů? Začínáte podnikat a myslíte si, že vám banka nepůjčí? Co byste řekli až na 600 000Kč do začátku? Opravdu je to možné i bez podnikatelské historie. Praktický workshop se zástupci České spořitelny vám odpoví nejen na tyto otázky. Diskutovat můžete přímo s manažerem small business centra a se specialistou na úvěrová rizika.

 • Co v zahraničí představuje miliardový byznys je výzvou i pro nás

Nové trhy se neotvírají každý den a chvíli trvá, než se z inovace stane rozšířená věc. Využití molekulárního vodíku v oblasti zdraví je v Čechách v počátku, distribuce a povědomí širší veřejnosti se teprve tvoří a je třeba překonat řadu bariér. Jaké to je být na počátku něčeho, co např. v Japonsku už představuje miliardový byznys? Jak vodík už dnes dovede pomáhat ve zdravotnictví? Co z nového trendu můžete získat pro akceleraci vašeho podnikání?

 • Jak maximalizovat hodnotu firmy?

Co se dozvíte: Jak určit hodnotu firmy? Jak firmu co nejlépe prodat? Jak najít nejlepší financování? Jaké dělají firmy nejčastější chyby?

Pro koho je workshop ideální: majitelé malých a středních firem, manažeři, zájemci o obor firemní valuace a firemního poradenství.

Kdo workshop povede: zkušení manažeři a firemní poradci ze společnosti CYRRUS Corporate Solutions.

 • Úsvit nového standardu infrastrukturních projektů aneb „zelené peníze mluví“.

Jak připravit infrastrukturní projekty, které budou soukromí partneři, banky a správci dotačních titulů rádi financovat a jejich aktiva pojišťovny po desítky let pojišťovat? Co v tomto kontextu znamená unijní taxonomie udržitelných hospodářských činností a jak již nyní proměňuje chování firem a finančních institucích? Jak se vypořádat se zásadou „významně nepoškozovat“, požadavky na „klimatické prověřování“ či „prověřování udržitelnosti“ projektů? Jak to všechno souvisí s pravidly veřejné podpory, přístupem nositelů projektů k financím fondů EU 2021-2027, bankovním zárukám EU a co lze v této oblasti „udržitelných financí“ do budoucna očekávat? Zajímají Vás odpověďi na tyto otázky? Pak se přijďte seznámit se základy a trendy nastupující éry udržitelných investic. S užitečnými a aktuálními informacemi Vás seznámí Jan Brázda a Petr Dovolil z PwC.

 • RECRA SW - společně tvoříme lepší zázemí

Pro personalisty ve všech oborech, obzvlášť výrobních podnicích, je velmi obtížné shánět kvalitní a prověřené zaměstnance. V rámci spolupráce v MSK jsme vyvinuli produkt, který pomůže všem personalistům hledající progresivní nástroj pro hledání zaměstnanců. Specialisté z agentury práce RECRA vám představí produkt, který vám zrychlí, zefektivní a zlevní nábor pracovní síly pomocí digitalizace náboru.


DISKUZE A NETWORKING

Na závěr se karta obrátí a do pomyslného řečnického křesla usednou moderátoři, paní Helena Horská, Raiffeisenbank, a Pavel Csank, Moravskoslezské Inovační centrum Ostrava. Roli moderátorů převezmou nejlepší studenti ekonomické fakulty. Jak přemýšlí a o čem budou rozhodovat dnešní studenti? Poté otevřeme prostor networkingu, kde si budete moci vytvořit nové kontakty a propojení se zajímavými lidmi.